Ajurvéda – tisíciročný tradičný systém lečenia

Ajurvéda

tisíciročný tradičný systém liečenia

Ajurvéda predstavuje celistvý systém prírodného liečenia pochádzajúceho z Indie. V sanskrte slovo ajurvéda znamená „veda o živote“, „AYUSA“ znamená „život“ a týka sa základnej energia života, „Veda“ znamená vedomosti alebo inými slovami povedané veda. Ajurvéda teda zobrazuje neoceniteľný skvost teoretických a praktických vedomostí, ktoré nám pomáhajú nájsť najlepšiu cestu, ako skvalitniť život človeka. Tradičný ajurvédsky systém sa objavil a je pravidelne uplatňovaný už 5 000 rokov v Indii.

Už od začiatku sa vytvárali spisy, ktoré vyjadrujú, že ajurvéda zastupuje najtradičnejšiu starovekú vedu, liečenie a udržovanie zdravia. Ajurvéda, ako dobre známa a rozšírená za geografickú oblasť Indie, ponúkala v priebehu času teoretické a praktické základy, z ktorých vznikali ďalšie tradičné liečebné systémy, dnes chápané ako rozmanité odvetvia alternatívnej medicíny.

V súčasnosti ajurvéda znázorňuje najrozsiahlejší a zároveň najľahšie pochopiteľný systém prírodného liečenia. A preto sa v poslednej dobe prejavil silný záujem o ajurvédu vo väčšine krajín Západu, predovšetkým o intenzívne praktické uplatňovanie prevratných terapeutických metód, ktoré sú obsiahnuté v tejto starovekej vede. Dokonca niektoré súdobé práce potvrdzujú, že sa ajurvéda môže čoskoro stať prírodnou medicínskou vedou tejto planéty skrze jej jednoduchosť a dostupnosť.

Rovnováha a harmónia človeka

Zdravie človeka znamená v starovekej ajurvédskej vede rovnováhu a harmóniu medzi vitálne rozdielnymi subtílnými silami, ktoré oživujú človeka a zároveň medzi mikrokozmom ľudskej bytosti a vonkajším prostredím (makrokozmom), v ktorom žije. Vo vízii tisícročnej múdrosti ajurvédskeho systému predstavuje osobná rovnováha a harmónia medzi človekom a Vesmírom vertikálne vzostup a vývojový rozmer a zároveň horizontálne rozsah vzájomného pôsobenia. Zdravie znázorňuje dynamickú podmienku človeka, je to prejav rovnováhy a harmónie, prechádzajúcich všetkými úrovňami človeka.

ajurveda 2Rovnováha a harmónia zároveň stvárňujú podmienky prejavu toho, kto sa usiluje o dosiahnutie extatického splynutia s Bohom celým svojím srdcom, ktoré umožňuje celkovú vnútornú slobodu. A tak je jednoduché pochopiť, prečo je pre človeka nevyhnutné naozaj smerovať k životu plnému duchovnej slobody, získať a udržať výborné zdravie. Dobrý stav fyzických, psychických a mentálnych zdravotných podmienok človeka poskytuje jasnú víziu Božskej skutočnosti a umožňuje mu tak pochopiť skrze prejav rovnováhy a harmónie, že zdravie odráža základnú podmienku pre dosiahnutie duchovnej dokonalosti a konečného splynutia s Bohom Otcom.

V tomto smere jeden zo slávnych ajurvédskych spisov Sušrutasamhita uvádza: ,,Veda o živote (ajurvéda) je večná a daruje zásluhy, prestíž, šťastie, dlhovekosť a mienku o živote a ponúka človeku prístup do Božského Neba (k Bohu). “

Ajurvédske metódy liečenia

Ajurvéda využíva prostriedky liečenia, ktoré sú prirodzene zjavné, dostupné alebo ľahko uchopiteľné vlastnou praxou. V tomto smere je dôležitý vnútorný postoj a vnímanie procesu liečenia. Dôraz sa kladie na odhalenie individuálnych, subtílne vitálnych síl, podľa ktorých sa smeruje konkrétne liečenie a harmonizovanie človeka. Teda vždy sa nedá liečiť rovnakým spôsobom, ale pristupuje sa na základe vnútorného rozpoloženia vitálnych síl.

Dôležitý je výber stravy a spôsob prípravy jedál. Ajurvéda sleduje základné subtílne charaktery potravín, napr. chuť, čistotu, ľahkú alebo ťažkú stráviteľnosť ľudským organizmom a chladivosť alebo hrejivosť. Podľa povahy potravín a typu človeka sa volí úprava jedálnička, čo je vhodné a podporuje sa alebo naopak obmedzuje.

Byliny

Ajurvédsky systém je známy používaním bylín a korenia. Rastliny v sebe obsahujú látky, ktoré sú potrebné pre náš ľudský organizmus. Využiteľné látky (drogy) môžu byť v určitom množstve prínosné a harmonizujú človeka na všetkých úrovniach, ale zároveň môžu nevhodným používaním človeku ublížiť. Tá istá látka môže stabilizovať a uzdravovať ale aj rozrušovať a nepôsobiť blahodárne v neprimeranom množstve.

Ajurvédska prax vyberá bylinky podľa ich čistých účinkov, ktoré v nás vyvolávajú vycibrenejší stavy a umožňujú nám vývojový vzostup. Byliny a koreniny sa pred podaním upravujú do rôznych podôb. Najznámejšie sú čaje a varené výluhy alebo maceráty (studené výluhy), ktorým sa dáva prednosť kvôli bohatšiemu obsahu extrahovaných látok. Pre vonkajšie použitie sú typické masti alebo krémy obsahujúce pojivé zložky ako živočíšne tuky, včelí vosk alebo rastlinné živice. Tinktúry obsahujú bylinkový výluh v alkohole. Pre tých, ktorí nechcú konzumovať alkohol, sa odporúča ponechať tinktúru v otvorenej nádobe po dobu jedného dňa, aby alkohol vyprchal. Bylinkové olejčeky sa miešajú s medom alebo aj so sypkou zmesou bylín. Bylinné sirupy sa pridávajú do vody a konzumujú sa v tekutej podobe. A v neposlednom rade používame bylinky a korenie na dochucovanie jedál alebo na priamu spotrebu.

Ajurvéda podporuje využívanie látok z bylín práškovou metódou. Usušené byliny alebo ich konkrétne časti (najčastejšie koreň, kvet alebo plod, list a vňať) sa pomelú na prášok, ktorý sa v určitom množstve a pravidelne podáva pod jazyk. V zóne dolnej strany jazyka dochádza k rýchlemu vstrebávaniu rastlinných látok priamo do krvi nášho organizmu. Dlhodobým a pravidelným používaním sa ladíme s energiou rastliny a jej postupný vplyv zaberá svoje miesto v štruktúre našej bytosti.

Ajurvédske procedúry a techniky

Ajurvédske procedúry pre uzdravovanie a prečisťovanie sú častokrát zhodné s jógovými technikami, ako napr. Šankhaprakšalana (vyprázdnenie a prečistenie celého tráviaceho traktu), Vamanadhautí (vyprázdnenie a prečistenie žalúdka), Krijajóga (očistné techniky – napr. umytie očí, zubov a ďasien alebo nosa, slnenie a studený kúpeľ alebo sprchovanie), Bastikrija (prečistenie dolnej časti tráviaceho traktu), praktizovanie pôstu v rôznych variantách, ako je popíjanie zeleninových štiav alebo bujónov, ovocných štiav alebo tzv. Čierny pôst, čo znamená popíjanie len vody počas Pôstneho obdobia. Odporúča sa vykonávať pôst jeden deň v týždni po dobu 24 hodín alebo od svitania do súmraku.

Významnou metódou je aj vodná terapia, ktorá obnáša konzumovanie pramenitej vody ráno vždy nalačno v množstve okolo 1,5 až 2 litrov naraz.

Významnou metódou je aj urinoterapia. Tieto techniky možno praktizovať bez používania umelých pomôcok a umožňujú účinný prínos.
Ako príklad uvedieme Šankhaprakšalanu versus klystýr. Pre podstúpenie klystýru celého tráviaceho traktu sú potrebné pomôcky na výplach obsahu žalúdka a čriev. Počas zákroku nemôžeme aktívne vstupovať do procedúry, môžeme len pasívne čakať na jej ukončenie a potrebujeme odborných lekárskych pomocníkov. Šankhaprakšalanu môžeme sami korigovať a podľa vnútorného rozpoloženia vnímať a reagovať na vzniknutú situáciu a sami si kontrolovať celý proces. Na základe skúseností praktizujeme túto techniku tak, aby sme sa pri nej cítili pohodlne a účinne ju ukončili.

Liečenie pomocou ajurvédskeho prístupu obnáša aj pomoc odborníka, ktorý vykonáva zložitejšie liečebné terapie. Po individuálnej diagnóze možno kombinovať liečebný postup a uskutočniť praktiky za sprievodu liečiteľa alebo ajurvédskeho lekára. K obľúbeným patrí ajurvédké masáže, pri ktorých sa využívajú hodnotné olejčeky alebo iné bylinné zmesi.

Liečenie je proces transformácie

Každý z nás by si mal uvedomiť, že uzdravovanie je proces transformácie, kedy nedochádza k návratu do stavu pred ochorením, ale k nastoleniu rovnováhy a harmónie a pochopenie príčiny ochorenia, ktoré vedie k trvalému odstráneniu choroby a spôsobuje proces individuálneho vnútorného vzostupu. Počas liečenia je najvhodnejší optimistický prístup, dobrá nálada a viera v uzdravenie, ktorá zázračným spôsobom urýchli liečbu.